in

Srazili jste autem srnku? Málokterý řidič ví, co má v tomto případě udělat.

autonehody střety se zvěří srnka na fotografii

Blíží se doba, kdy se délka denního světla zkracuje, což znamená, že řidiči aut čelí vyššímu riziku možného střetu se zvěří. Divoká zvířata začínají být během večera aktivní a často se pohybují poblíž silnic, kde mohou skončit pod koly projíždějících vozidel.

Řidiči by měli být opatrní a v oblastech, kde se pravděpodobně vyskytuje lesní zvěř, snížit rychlost a být ostražití. Tato opatrnost má smysl, protože srážka s divočákem nebo jelenem může mít vážné následky. Nicméně je třeba si uvědomit, že v našich lesích a na polích je mnohem častější srnčí a dančí zvěř. Ti, kteří měli nechtěný střet s těmito zvířaty, mohou potvrdit, že i přesto, že jsou menší a lehčí než jeleni, mohou způsobit automobilu škody v hodnotě desetitisíců korun.

Podle statistiky policie, od ledna do srpna roku 2023 došlo ke 7 257 dopravním nehodám způsobeným srážkou s lesní zvěří. To představuje pokles o 2 662 případů ve srovnání se stejným obdobím v roce 2022. Nicméně letos byly v důsledku těchto nehod dvě osoby usmrceny, zatímco v předešlém roce nezemřel nikdo.

Dopravní nehody, které se staly kvůli náhlému vniknutí zvěře na silnici a vedou k srážce vozidla s ní, jsou podle policie považovány za nehody, které řidič nezavinil. V těchto případech se vinou křivící zvěři stává samotná zvěř.

Pokud však nehoda nepřinesla žádná zranění, na vozidle nebyly zjištěny technické problémy, a řidič nebyl pod vlivem alkoholu ani drog, policejní vyšetřování případ uzavře.

Avšak pokud řidič v reakci na pokus vyhnout se srážce se zvěří způsobil nehodu, policie tento případ řeší jako dopravní nehodu.

Tisková mluvčí policejního prezidia, uvádí, že v situacích, kdy nedojde ke srážce se zvěří, protože se řidič snažil vyhnout střetu nebo se v důsledku toho vůz rozbil, jde o dopravní nehodu, kde je podezřelý řidič vozidla. Tyto případy mohou být buď řešeny okamžitě na místě vyšetřováním na základě pokynů nebo předpisů, nebo mohou být hlášeny a předány k dalšímu vyšetřování podle zákona o přestupcích.

Pokud zvěř přežije dopravní nehodu, je důležité okamžitě kontaktovat policii. Policejní orgány pak informují místně příslušný myslivecký spolek, jehož člen dorazí na místo nehody a postará se o zvěř.

V tomto případě je rozhodnutí o osudu zvěře v kompetenci člena mysliveckého sdružení, který přijde na místo nehody.

Alternativně může řidič, pokud má kontakt na příslušného člena mysliveckého sdružení, takovou osobu kontaktovat přímo.

Divočák sražený autem na grilu

Nechte si zajít chuť na divočáka sraženého autem.

Ovšem pokud si zvěř naložíte do kufru tak jste pytlák.

Myslivci doporučují po každém střetu se zvěří informovat policii. Pokud je zvěř zraněna, je v rozporu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání nechat zraněnou zvěř trpět. Zraněné zvíře může v některých případech představovat i nebezpečí pro řidiče a jeho spolujezdce.

Podle zákona o myslivosti se zvěř okamžikem usmrcení stává majetkem uživatele honitby, nejčastěji tedy místního mysliveckého spolku, který v honitbě hospodaří. V takovém případě povinnost volat policii přímo vyplývá ze zákona, protože došlo ke škodě na majetku třetí osoby.

V případech, kdy řidič sraženou zvěř naloží do auta a odveze si ji domů, dopouští se podle trestního zákoníku přečinu pytláctví.

Hlásit střet se zvěří však není povinnost.

V případech, kdy dojde k dopravní nehodě zaviněné zvěří a řidič z místa takovéto dopravní nehody ujede, tak mu žádný postih nehrozí, § 47 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích.

Spoustu řidičů zachránilo to, že když viděli, že se skupina srnek nebo jiné zvěře chystá vběhnout na cestu, použili klakson a troubili dlouze. Zvěř se vyplaší a uteče na opačnou stranu, tedy od hlasitého troubení pryč.

Tato metoda funguje i na psy a kočky, takže můžete zabránit jednoduše střetu. Náhle brzdit se nevyplácí z mnoha důvodů a zkušení řidiči to vědí. 

Ohodnotit

Brutální zásah Městské policie v Lipníku

Až na 10 let do basy může jít strážník Městské policie z Lipníka.

budova Magistrátu v Přerově

Veřejná zakázka: TGM 16 – Rekonstrukce budovy Magistrátu v Přerově. 140stránkový dokument.