in

Proč SPD nepodpořila, aby město dalo cca 5 milionů korun na sdílená kola?

Zastupitelstvo sdílená kola

Argumenty jsou řečeny ve videu. Ale hlavní důvod je ten, že město potřebuje tyto peníze na důležitější věci, jako jsou například opravy chodníků. Zakopávat na ulicích o 50 let starý vydrolený asfalt a přitom z městských peněz platit miliony korun za služby, které ani nemůžou využít všichni občané je nespravedlivé.

Přepis videa:

Pane primátore děkuji za udělení slova.

Zastupitelé za hnutí SPD jsou připraveni tento navrh nepodpořit a sdělím vám důvody proč tomu tak je.

Já požádám obsluhu o spuštění prezentace kterou jsem si připravil.

Otázka zní, kdo bude sdílená kola využívat?

Vyloučení z užívání jsou starší lidé a nemocní lidé, kteří fyzicky nezvládnu jízdu na kole. Dále jsou, dále kola a nebudou využívat rodiče s malými dětmi, pro které potřebují mít na kole speciální sedačky.  A dále paradoxně na těchto sdílených kolech nepojedou ani ti, kteří již na koleje dojíždí, protože svoje kolo mají a jsou zvyklí jezdit přímo na místo potřeby. Nepojedou na místa předem určená, aby tam museli kolo nechat a pak museli ještě kus šlapat pěšky.

Ti všichni výše uvedení kola využívat nebudou, ale budou jejich užívání platit ze svých daní. 

Kola nelze příliš dobře a bezpečně používat v zimě a v dešti. Vidíte tu ilustrační fotografii, naopak autobusy MHD lze využívat ve všech ročních obdobích a při jakémkoliv počasí.

Myslím že starší a nemocní lidé spíše využijí MHD. Bylo by mnohem efektivnější, zmíněnou částku přidat na zlepšení provozu přerovské MHD a nebo na něco co bude mít pro Přerov větší efekt a co Přerov potřebuje více, například opravy chodníků.

Částka, kterou má město zaplatit je dost vysoká.

Dnes budeme probírat také opravy sídlišť a budeme opět poslouchat, že na opravy chodníku a budování parkovišť nejsou peníze. Ale jak by peníze mohly být, když se neustále vymýšlí nějaké obdobné projekty, které platíme.

A další argument jsou mé obavy, že Přerov dopadne jako jiná města, kde mají sdílené koloběžky a ty pak končí rozházené po chodníku. Vidíte ilustrační fotografie z jiných měst, stačí se podívat na obrázky, lidé o koloběžky zakopávají, je to vážný problém.

Samozřejmě, že vy budete namítat, že vy máte nějakým způsobem podchycen ten systém, že kdo si kolo půjčí, musí ho následně vrátit na nějaké konkrétní dané místo, ale umím si představit situaci, například v létě, kdy se z více různých míst sjedou uživatelé této služby, například na bazén, kde je stojan, kde by kola měla být zamknuta, nebude postačující a v tom okamžiku to kolo bude jenom v dané lokalitě umístěno, uživatel se odhlásí.

Následně v pozdější době tam můžou přijít nějací chuligáni, ti ty kola můžou rozházet a dopadne to přesně, tak jako na obrázku.

Bohužel si umím představit i zneužití nepřizpůsobivými občany, kteří mají dostatek volného času a budou si sdílené kolo opakovaně půjčovat a jezdit si bezdůvodně sem a tam z čiré zábavy.

Přerov pro toto prostě není vhodná lokalita.

Na závěr bych tedy chtěl uvést, že nemám nic proti cyklistice, ba právě naopak, moc rád jezdím na kole, ale nelíbí se mi u této věci to, že my všichni budeme opravdu velkou částkou financovat službu, kterou bude využívat a možná bohužel i zneužívat pouze  úzká skupina uživatelů.

Bylo by mnohem lepší pro naše město, aby celá záležitost se sdílenými koly, byla řešena tak, aby si provozovatel vzal na sebe celé komerční riziko a provozoval sdílená kola kompletně na své náklady.

Děkuji to je všechno. 

Ohodnotit

Miloslav Skládal Jednání přerovského zastupitelstva

Rekonstrukce sídliště Trávník v nedohlednu?

Střelba ve školce Přerov Dvořákova

Služební zbraň náhodně vystřelila po besedě v přerovské mateřské škole Dvořákova.