in

To je prčaTo je prča SmutnéSmutné To LáskujuTo Láskuju

Pamatujete na vláček v Michalově?

Park Michalov vláček a vagóny

V 60. letech 20. století jezdil Michalovem vláček tažený dieselovou lokomotivou. Jízda mašinkou byla v té době oblíbenou atrakcí dětí, na jízdenky se o víkendech stávaly fronty

Trať v parku Michalov byla postavena přerovskými železničáři a otevřena 14. srpna 1960 během oslav Dne československých železničářů jako třetí železnice tohoto typu v republice. Pro tuto příležitost byla použita stará důlní lokomotiva s dieselovým motorem, která táhla pět vagonů s kapacitou 75 cestujících. Trať měřila 850 metrů a byla vybavena pěti hradly, která byla propojena telefonem s dopravní kanceláří. Každé hradlo mělo závory, oddílová návěstidla, upozorňovadla a další návěstní značky. Nástupní stanice, umístěná vedle restaurace, obsahovala místnost pro řízení dopravy a kancelář náčelníka stanice. Provoz lokomotivy probíhal každý čtvrtek, sobotu a neděli. Přestože byla trať v provozu jen několik let, zanechala nezapomenutelný dojem v srdcích generace Přerovanů.

U pokladny poblíž restaurace a loutkového divadla, které stávalo v Michalově od roku 1960, se často tvořily dlouhé fronty lidí, kteří chtěli koupit jízdenky na vláček. Děti byly v té době v roli výpravčích, vždy pod dohledem dospělých. Vláček projížděl celým parkem a při průjezdu Michalovem byly na místech, kde trať křížila chodníky, spuštěny závory.

Park Michalov byl od svého založení na začátku 20. století oblíbeným místem pro procházky. Přerované chodili na nedělní promenádní koncerty a rodiny s dětmi se chodily do parku za tamní zábavou – buď na loutkové divadlo, nebo na kolotoče a houpačky. Zvláštní atrakcí v 60. letech minulého století byl vláček, který projížděl celým parkem po kolejích. Lidé kteří v té době děti, si jistě dobře pamatují na tyto zážitkové jízdy parkem Michalov.

park Michalov vláček

Michalov prý dostane tento rok Nově opravené toalety dětský hrad a lepší dráhu pro odrážedla. 

Co si o tom myslíte, nebylo by pěkné, kdyby se krásný vláček s vagónky na doopravdický kolejích projížděl zase okolo parku?

Ohodnotit

kočka v epoxidu Přerov

Něco na téma umění a mrtvá kočka v epoxidu.

Kaple svatého Vendelína pračka začleněná do krajiny

Tip na výlet: pračka začleněná do krajiny.