in

Konečně jsme se dočkali nějakých výsledků činnosti v kauze otravy řeky Bečvy

otrava ryb v roce 2020

V okolí mostu přes řeku Bečvu nedaleko Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, poprvé rybáři zaznamenali první otravy ryb v roce 2020

Státní zástupce Jiří Sachr  podal obžalobu v kauze z roku 2020 otravy řeky Bečvy. Byla obžalována jedna osoba právnická a jedna osoba fyzická. Jedná se o společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a ředitele této firmy Oldřicha Havelku. Havelka v minulosti opakovaně odmítl, že by Energoaqua byla původcem  této ekologické havárie. Případem se bude zabývat vsetínský okresní soud. 

Firma Energoaqua a ředitel Havelka jsou podle dostupných informací obžalovaní z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

Až pětileté vězení může hrozit Havelkovi a společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest.

Ekologická havárie, kterou 20. Září v roce 2020 způsobily podle České inspekce životního prostředí kyanidy, postihla v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Jedovaté látky poškodili biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 km toku.

Firma Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. První ryby podle zástupců společnosti začaly hynout zhruba 3,5 kilometru od tohoto vyústění. Podle expertizy, na kterou se odkazují, to znamená, že je prakticky vyloučeno, aby původcem ekologické havárie byla společnost Energoaqua. Dlouhodobě to tvrdí také někteří rybáři.

Řečnická otázka na závěr:

Jak je Vůbec možné, že v 21 století jakákoliv odpadní voda odchází do řek?

Ohodnotit

identifikace muže na obrázku

Onanista ve vlaku Nezamyslice – Přerov

kunovice Letecké Muzeum Kunovice

V pátek 1. dubna se opět otevře veřejnosti Letecké muzeum v Kunovicích.