Neuklizené exkrementy po psech jsou dlouhodobým problémem, který trápí města a obce po celé zemi. I když se na první pohled může zdát, že se jedná o drobný problém, skutečnost je mnohem komplikovanější. Nepořádek po domácích mazlíčcích nejenže narušuje vzhled veřejných prostranství, ale může mít i závažné zdravotní a ekologické dopady.
Proč to lidé nedělají?
Mnozí majitelé psů vědí, že by po svých mazlíčcích měli uklízet, ale z různých důvodů to ignorují. Hlavním důvodem je často nedostatek zodpovědnosti. Někteří majitelé argumentují tím, že pokud se nacházejí na méně frekventovaném místě, není potřeba po psu uklízet, nebo jednoduše zapomínají vzít s sebou sáček. Další skupina se možná spoléhá na to, že příroda si s odpadem „poradí“, což je však mylná představa. Někteří se domnívají, že když platí poplatek ze psa, že v tom je úklid započten ať si to tedy uklízí město.
Psí exkrementy mohou obsahovat bakterie, parazity a další patogeny, které mohou ohrozit zdraví lidí i jiných zvířat.
Dopady na veřejný prostor
Neuklizené exkrementy znečišťují veřejné prostory, parky, dětská hřiště i ulice, což nejen snižuje estetický dojem, ale také způsobuje praktické problémy. Člověk, který do takového exkrementu šlápne, si často odnese nejen špatnou náladu, ale i špínu na oblečení nebo v autě. Pro města a obce je údržba těchto prostor nákladná a v důsledku toho se náklady na úklid promítají do rozpočtu, což ovlivňuje všechny občany.
Zdravotní rizika
Psí exkrementy mohou být přenašeči různých nemocí, jako je například toxokaróza nebo parvoviróza. Tyto nemoci mohou být nebezpečné nejen pro ostatní psy, ale i pro lidi, především děti, které si hrají na znečištěných plochách.
Řešení problému
Řešení tohoto problému leží především v rukou samotných majitelů psů. Mnohá města již poskytují sáčky na psí exkrementy a umisťují odpadkové koše na strategická místa, aby byl úklid snadnější. Je však nutné, aby se zodpovědné chování majitelů psů stalo normou. Zároveň by mohla pomoci lepší osvěta a vyšší pokuty za neuklízení po psu.
Otázkou však zůstává, jestli vůbec někdo tyto nezodpovědné pejskaře pokutuje.
Některé obce již zavedly systémy kamerového dohledu nebo najímají inspektory, kteří hlídají, zda majitelé po svých psech uklízejí.
I když se problém neuklizených exkrementů může zdát triviální, ve skutečnosti ovlivňuje kvalitu života ve městech a obcích. Je třeba, aby se majitelé psů stali více zodpovědnými, protože každý malý krok směrem k čistotě může přispět k příjemnějšímu a zdravějšímu prostředí pro všechny.
Představte si pejskaři ( vy nezodpovědní, kteří kazíte jméno těm zodpovědným)
Představte si, že takový exkrement středního psa je přibližně velký jako stolice dítěte.
Jak by se vám to líbilo, kdyby na vašem sídlišti denně chodilo vykonávat potřebu například 20 dětí každý den na trávu za barák?