Na Frýdecko-Místecku byla nedávno zpřístupněna jedna ze starých částí zříceniny hradu Hukvaldy, a to renesanční Kühnův palác, datovaný do poloviny 16. století. Tato obnova umožnila veřejnosti vstup do dvoupatrového obytného křídla, které bylo dříve z bezpečnostních důvodů uzavřené. Celkové náklady na renovaci paláce přesáhly 4 miliony korun, a většinu těchto nákladů pokryla evropská dotace.
Kühnův palác se nyní stane součástí prohlídkových tras pro návštěvníky a zároveň bude sloužit jako výstavní prostor. Během revitalizace byla věnována pozornost zasklení oken, nové podlaze, vybudování schodiště a doplnění dřevěných a kovových prvků. V rámci projektu byla také instalována nová elektroinstalace a osvětlení. Hukvaldy jsou známé jako rodiště skladatele Leoše Janáčka a spolu s okolím patří mezi nejnavštěvovanější místa v Moravskoslezském kraji.
Přesný čas vzniku hradu není znám, dlouho se uvažovalo, že by to mohlo být někdy mezi lety 1228 a 1285. V roce 1234 máme tři dochované listiny, které podepsal Arnold z Hückeswagenu. Z toho se dříve usuzovalo, že hrad již v této době existoval a Arnold byl jeho vlastníkem. Ve skutečnosti však Arnold byl říšský hrabě a toto jméno používal podle svého rodového hradu Hückeswagen v Porýní, i když v té době už žil na Moravě, což dokazuje záznam z roku 1240, kdy získal hrad Jičín (dnes Starý Jičín). V roce 1257, kdy máme záznam o obcích v jičínském panství, nejsou žádné zmínky o Hukvaldech. V roce 1256 toto území, ohraničené Hranicemi, řekou Ostravicí, Beskydami a řekou Odrou, získal olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku. Polovinu si ponechal a druhou propůjčil Frankovi z Hückeswagenu, synovi Arnolda. Frank si jako své sídlo zvolil Příbor a on i jeho potomci se poté označovali jako páni z Příbora. Někdy mezi lety 1260 a 1270 přišli o hrad Jičín, který přešel do rukou Bludoviců, a v té době postavili hrad Hukenswald (dnes Hukvaldy) jako náhradu.
Otevřeno v říjnu 9:00 – 16:00 hod. denně mimo pondělí
(Listopad – březen – ZAVŘENO.)