Pro ty co chodí rádi do přírody – POZOR je období kdy se rodí mláďata. Nalezené malé zajíčky není potřeba zachraňovat.
Naopak pokud narazíte na malé osamocené selátko a z křoví na Vás nevystartuje pekelně nasr.ná bachyně divočáka (v tom případě potřebujete okamžitě zachránit vy – ne selátko), tak ti pomoc naopak potřebují.
V přírodě se nyní rodí první mláďata. Není to žádný důsledek oteplování jak tvrdí milovníci konspir. teorií. Je to zcela přirozený proces přírody. V záchranných stanicích na začátku února přijímají zaječí novorozence od „“zachránců““. Ve všech případech je lidé NEZACHRÁNILI, ale ukradli jejich maminkám. „Malí zajíčci či králíčci se např. na loukách nezachraňují. Naší pomoc prostě nepotřebují. Když klidně leží, jsou v pohodě a čekají na mámu, která k nim přijde až po setmění,“
Desítky let se snaží ochránci přírody, myslivci i skuteční milovníci zvířat o této pravdě přesvědčit veřejnost. Leč ta je hluchá, řídí se záchranářskými pocity, nikoliv rozumem a nenechá si to vysvětlit. Proto když uvidí malého roztomilého někdy i na sněhu ležícího zajíčka, má pocit, že ho musí okamžitě stůj co stůj „zachránit“. Je to ale velká chyba. Ukradnou ho tak jeho mámě a zvýší pravděpodobnost jeho úmrtí o polovinu. Jen polovina zajíčků se totiž v péči odborníků v záchranných stanicích dožije vypuštění na svobodu.
Oproti tomu, pokud venku najdete malé pruhované selátko a během pár minut vás neprožene jeho máma až na nejbližší strom, tak je něco špatně. Selátko potřebuje péči odborníků, protože je skutečně opuštěné a samo nemá v přírodě šanci přežít.
Volejte ihned záchrannou stanici. Mláďata dalších zvířat vyžadují různý specifický přístup. Záchranné stanice proto apelují: „Než cokoliv uděláte, zavolejte nás. Stáhněte si do mobilu aplikaci Zvíře v nouzi, uložte si telefonní číslo „vaší“ záchranné stanice či zavolejte na dispečink Národní sítě záchranných stanic 774 155 155 a nechte si poradit od odborníků.“
Nejjistěji divokým zvířatům v nouzi pomůžete, když pomůžete záchranným stanicím, které o ně pečují. Třeba prostřednictvím sbírky Zvíře v nouzi.
Zveřejnil: Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody.